Jak zacząć żyć zdrowo i wytrwać w swoim postanowieniu?

Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzie pragną podążać za wykreowanymi przez siebie ideałami. Nieustannie przechodzą na diety, które najczęściej kończą się porażką. Chęć posiadania idealnej figury lub rozpoczęcia innego niż dotychczas stylu życia wymaga od nas dużej dyscypliny, zdeterminowania i dążenia do wyznaczonego celu. Często jednak nawet to nie wystarcza, bo korzystamy ze złych metod, które przekładają się na zupełny brak efektów lub wręcz przeciwnie, przynoszą one bardzo szybkie efekty, jednak jeszcze bardziej krótkotrwałe. Jak więc żyć zdrowiej, jak zacząć dietę i wytrwać w swoim postanowieniu? Tak naprawdę jeżeli wydaje Ci się to trudne, to prawdopodobnie próbujesz wprowadzać zmiany w swoim życiu zdecydowanie zbyt gwałtownie i nie zaczynasz od zmiany samego podejścia A to podejście właśnie jest jednym z najważniejszym wyznaczników sukcesu, ponieważ rozpoczynanie jakichkolwiek zmian musi być elementem trwałej przemiany, nie tylko samego stylu życia, ale też sposobu myślenia.

Warto zacząć od popracowania nad motywacją. Dlaczego przechodzimy na dietę?

Powodów jest wiele, chcemy schudnąć do urlopu, uzyskać wyznaczoną sobie liczbę kilogramów czy zgubić zbędną oponkę. Takie proste myślenie prowadzi jednak do rzucania się na fast foody, słodycze i wszystkie produkty, których do tej pory się wystrzegaliśmy, natychmiast gdy tylko osiągniemy wyznaczony cel lub zakończymy rozpisaną kurację. Efekt – ponowne przybieranie na wadze. Dlatego lepiej jest myśleć o diecie i zmianie stylu życia w szerszej perspektywie, jako czymś trwałym. Warto uświadomić sobie, że nie chodzi tylko o sylwetkę, ale przede wszystkim o zdrowie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że masz żołądek ze stali lub głodzenie się raz na jakiś czas nic Ci nie zrobi, to warto wiedzieć, że prędzej czy później zła dieta spowoduje dolegliwości trawienne, stany zapalne i przewlekłe choroby. Pomyśl o tym, że naprawdę możesz im zapobiec. Długoterminowa, zdrowa i efektywna dieta to inwestycja w przyszłość. Po kilku pierwszych tygodniach, w których możesz jeszcze tęsknić za starymi smakami i zwyczajami, odczujesz przypływ energii. Poprawi się twoje samopoczuciem, nastawienie, ale też wygląd skóry – bardzo trudno jest uwierzyć, jak destrukcyjny wpływ na jej kondycje mają  sztuczne dodatki, ale także zwykły cukier!

Jak zacząć dietę żeby się nie zrazić?

Aby rozpoczęcie diety prowadziło do trwałych zmian, musisz zrezygnować z myślenia, że wszystko będzie perfekcyjne. Pamiętaj, zawsze zdarzą się jakieś porażki i słabości. Jeśli zjesz jednego niedozwolonego batonika, nie porzucaj całej diety! Trwaj w niej jeszcze bardziej. Aby zapobiegać takim incydentom, raz w tygodniu zafunduj sobie Cheat meal, a nawet cheat day. Niektórym pokusom po prostu nie sposób nie ulec, a czasem odmówić nie wypada. W ten jeden dzień pozwól sobie np. na niewielki kawałek ciasta. Jeśli masz na celu zdrowsze życie, a nie tylko obsesyjne liczenie kalorii, kilka potknięć to nic strasznego. Zjedzenie kawałka tortu nie jest powodem, żeby rzucić całą dietę. Z drugiej strony jednak nie przekraczaj tego wyznaczonego celu i pamiętaj, że nie można folgować sobie zbyt często i bez zastanowienia.

Dobrze, wiesz już sporo rzeczy na temat dobrze prowadzonej diety i stylu życia. Przychodzi teraz moment kiedy świadomy stajesz przed lustrem i mówisz sobie: „Ok, jestem zdeterminowany, chcę schudnąć, od czego zacząć?”

Dobra, efektywna dieta połączona z regularnymi ćwiczeniami potrafi zdziałać cuda. Ważne jednak by była profesjonalnie skomponowana, dlatego najlepiej udać do doskonale znającego się na rzeczy dietetyka, który ją dla nas rozpisze. Oczywiście możesz skomponować ją również samodzielnie, na podstawie ogólnodostępnych informacji, jednak czasem warto skorzystać z porad specjalisty. Przed rozpoczęciem diety – z jadłospisem od dietetyka lub na własną rękę, trzeba też oprócz postawienia celów rozpoznać potencjalne pułapki. Do tego przydaje się dziennik żywieniowy. Zapisywanie, co jemy,  jak często i w jakiej ilości, odkryje rzeczy, o których się nie myśli. Sporo kalorii może mieć zwykły shake czy mrożona kawa. Bez rzetelnego zapisywania  zapomina się bardzo często o wliczaniu do bilansu kalorycznego także alkoholi i innych napojów.

Jak zacząć żyć zdrowo i wytrwać w swoim postanowieniu?

Wiemy już, czego chcemy, jak zacząć dietę i na co uważać, mamy też właściwą motywację do zmian. Pozostaje wprowadzić je w życie. To wcale nie najłatwiejsza część. Przedstawię Ci jednak parę trików, które ułatwiają zmianę jadłospisu i stylu życia.

– Ze zdrowych i wartościowych pokarmów wybieraj te, które Ci smakują Ci najbardziej. Wtedy zmiana diety będzie zdecydowanie łatwiejsza.
– Nie ograniczaj się! Szukaj nowych połączeń smakowych, używaj nowych przypraw, odkrywaj tekstury i konsystencje.
– Unikaj nadmiaru soli – ta nie jest naszym sprzymierzeńcem. Nie rezygnuj jednak z przypraw. Używaj dużej ilości różnorodnych ziół, które nadadzą daniu fantastyczny smak. Pamiętaj, zdrowe jedzenie nie tylko może, ale powinno być przyjemnością.
– Miej zawsze przy sobie coś na mały głód. Niech będą to orzechy , migdały czy suszone owoce, które dostarczą energii i minerałów. Dzięki nim nie sięgniesz po garść paluszków, chipsów czy słodkiego batonika.
– Przygotuj jedzenie w domu. Unikaj nadmiaru tłuszczu czy cukru.
– Znajdź zdrowe alternatywy dla swoich ulubionych potraw i przekąsek. Np. domową pizzę możesz zastąpić pizzą na spodzie z kalafiora, brokuła lub z pełnoziarnistej mąki. Zamiast klasycznych frytek, sięgnij po pieczone bataty, buraki czy marchewkę (zobacz przepis). Tłuste panierki z mąki pszennej zamień np. na otręby, a słodycze (takie jak batoniki czy ciasta) przygotowuj własnoręcznie z wykorzystaniem zdrowszych alternatyw klasycznych składników.

Myślę, że z tymi informacjami wiesz już dobrze jak zacząć dietę, rozpocząć nowy tryb życia czy zastosować inne życiowe zmiany (nie tylko te kulinarne) by przyniosły one wymarzony efekt i nie stały się kolejnym rozczarowaniem.

Patronem publikacji jest dietetyk Michał Wrzosek, https://michalwrzosek.pl/przepisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close
Pogotujmy.pl - blog tworzony z ❤️ od 2014 roku.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Close